Egzamin na aplikację rzecznikowską – dokumenty i formalności na 2019 rok

W poprzednich wpisach przybliżyłam Ci kwestie kim jest rzecznik patentowy i jak wygląda egzamin na aplikację rzecznikowską. Jeżeli przekonałam Cię do tej ścieżki zawodowej, ogromnie się cieszę i z tego powodu zapraszam na część drugą praktycznego poradnika dotyczącego egzaminu na aplikację.

Jakie dokumenty należy złożyć aby przystąpić do egzaminu

Żeby „zapisać się” na egzamin konkursowy musisz podrzucić Izbie kilka dokumentów. W tym roku deadline to 20 września 2019 r., więc jest jeszcze trochę czasu.

Potrzebne nam będą:

  1. Odpis/kserokopia dyplomu ukończenia magisterskich studiów wyższych (pamiętajcie, że nie muszą to być studia prawnicze!)
  2. Wyciąg z Krajowego Rejestru Karnego (bardzo łatwy do zdobycia, więcej info tutaj)
  3. Zdjęcie legitymacyjne (ja dałam paszportowe i bardzo tego żałuję)
  4. Oświadczenia: o pokryciu kosztów aplikacji, o tym, że nie jesteśmy zatrudnieni w Urzędzie Patentowym, urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw gospodarki, sądzie administracyjnym, Europejskim Urzędzie Patentowym lub Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego; czy, że nie sprawujemy urzędu sędziego, asesora sądowego, nie wykonujemy zawodu notariusza, komornika, nie zajmujemy stanowiska prokuratora, asesora prokuratorskiego lub notarialnego, albo nie odbywamy aplikacji ogólnej, sędziowskiej, prokuratorskiej, notarialnej lub komorniczej, oraz w razie podjęcia pracy w organach wymiaru sprawiedliwości lub w organach ścigania.
  5. Dowód uiszczenia opłaty za egzamin. W tym roku to kwota 917,00
  6. Musimy również wskazać patrona, czyli osobę, która jest rzecznikiem patentowym i zadeklaruje się, że będzie miała nad nami pieczę przez cały okres trwania aplikacji. Pod takim oświadczeniem musi się podpisać wybrany patron.

Oświadczenia i wskazanie patrona możesz napisać na zwykłych kartkach A4, może być na komputerze, nie ma do tego specjalnych formularzy czy wymagań.

Polecam zrobić kopię kompletu dokumentów żeby dostać w PIRPie pieczątkę, że zostały złożone. Ot, wyrabianie już sobie dobrego nawyku na przyszłość.

Wybór patrona

Jeżeli nie znasz żadnego rzecznika patentowego, wejdź na ich listę udostępnioną przez Urząd Patentowy, zrób research kto się czym zajmuje i z kim marzy Ci się współpraca. Kto wie, może wybrany przez Ciebie akurat będzie potrzebował pomocy aplikanta 🙂 Pamiętaj tylko o dopracowanym CV i przekonującej wiadomości.

Nie musisz pracować z patronem w jednej kancelarii, chociaż ja to z całego serca polecam. W ogóle moja patronka jest super awesome i mogę do niej przyjść z każdą bzdurą i głupim pytaniem, a ona zawsze mi cierpliwie wytłumaczy co i jak.

Podsumowanie

Jak widzisz, nie trzeba wiele zachodu żeby zgłosić się na egzamin. Sama komplementacja dokumentów zajmuje niewiele czasu i większość z nich jesteśmy w stanie załatwić w 5 minut.

Mam nadzieję, że rozjaśniłam kwestie jakie dokumenty należy przygotować, aby zgłosić się na egzamin na aplikację rzecznikowską. Jeżeli masz w tym zakresie dodatkowe pytania, serdecznie zapraszam do kontaktu na adres: klaudia@patentnamode.pl.

Dzięki!

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej szczegółów zapraszam do odwiedzenia poniższych stron:

  1. Ogłoszenie o egzaminie konkursowym w 2019 r. wraz z potrzebną dokumentacją
  2. Egzaminy z lat poprzednich
Facebook
Twitter
LinkedIn
Klaudia Wierzbicka

Klaudia Wierzbicka

Nazywam się Klaudia Wierzbicka i jestem aplikantem rzecznikowskim oraz business managerem Instytutu Prawa Mody. W swojej pracy zajmuję się głównie zagadnieniami związanymi z prawem własności przemysłowej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top